menu

Güvenli Internet Hizmeti

Güvenli İnternet Hizmeti

Güvenli İnternet Hizmeti ile çocuklarınızı ve sevdiklerinizi internetin muhtemel zararlı içeriklerinden koruyabilirsiniz.

 

Güvenli İnternet Hizmeti Nedir?

22/11/2011 tarihinden itibaren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından sunulmakta olan Güvenli İnternet Hizmeti (GİH) sizi ve ailenizi internetin zararlı içeriklerinden büyük oranda korumak amacıyla geliştirilmiştir.

Güvenli İnternet Hizmeti, isteğe bağlı, ücretsiz, şeffaf, kullanımı kolay, interaktif ve tüketici memnuniyetini esas alan bir kamu hizmetidir.

Başta çocuklar ve gençler olmak üzere dijital çağın sunduğu fırsatlardan tüm internet kullanıcılarının güvenli bir ortamda yararlanmasını sağlamak, zararlı içeriklere yönelik koruyucu önlemler almak, internetin risklerinden, zararlı içeriklerinden toplumu korumak için Güvenli İnternet Hizmeti kullanıma sunulmuştur.

 

 

  • Bilgisayarınıza bir yazılım kurmanız gerekmez.
  • Aile ve Çocuk profili olmak üzere 2 farklı seçeneği vardır.
  • Aile profili seçeneğini Sosyal, oyun ve sohbet siteleri olarak detaylandırabilirsiniz.
  • Güvenli internet hizmetini istediğiniz zaman devreye alabilir, istediğiniz zaman kapatabilirsiniz.
  • Seçtiğiniz profillerin içerisindeki izinli ve yasaklı sitelerin listesi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından belirlenmektedir.
  • Güvenli internet hizmeti ücretsiz bir servistir.

 

 

Güvenli İnternet Hizmeti hangi profillerden oluşmaktadır?

Güvenli İnternet Hizmeti, Çocuk ve Aile olmak üzere iki farklı profil seçeneği ile sunulmaktadır. Çocuk ve Aile Profillerine ait kriterler psikoloji, pedagoji, sosyoloji ve hukuk alanlarında uzman akademisyenlerin bulunduğu bir kurul tarafından tespit edilmektedir.

Güvenli İnternet Hizmeti ile tüketicilerin; müstehcenlik, çocukların cinsel istismarı, şiddet, ırkçılık, kumar, dolandırıcılık, zararlı yazılımlar, sağlık için tehlikeli madde temini vd. olumsuz içeriklerden korunması amaçlanmaktadır.

Çocuk Profili: Çocuk Profili "beyaz liste" yöntemi ile çalışmaktadır. Bu yöntemde güvenli olduğu onaylanmış İnternet sitelerine erişim sağlanmaktadır.

Aile Profili: Aile Profili "siyah liste" yöntemi ile çalışmaktadır. Bu profil kapsamında zararlı içeriğe sahip İnternet sitelerine erişilememektedir.

Aile profili kapsamında, Çocuk Profiline ek olarak kişisel sitelere, forum ve paylaşım sitelerine erişim sağlanmaktadır.

Aile profilini tercih eden vatandaşlar, talep ettikleri takdirde oyun, sohbet, sosyal medya sitelerine ve uygulamalarına erişimi filtreleme seçeneğine sahiptirler.

 

Güvenli İnternet Hizmeti düzenlemesinin hukuki dayanağı nedir?

Elektronik Haberleşme Kanunu uyarınca çıkarılan Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin “İnternetin güvenli kullanımı” başlıklı 15. maddesi, tüm internet servis sağlayıcılara internetin güvenli kullanımına yönelik ücretsiz alternatif hizmet sunma yükümlülüğü getirmektedir.

 

Güvenli İnternet Hizmeti kullanımı zorunlu mudur?

Güvenli İnternet Hizmeti, tüketicileri internetin olumsuz içeriklerinden korumayı amaçlayan; ücretsiz, alternatif internet erişim hizmetidir.

Güvenli İnternet Hizmeti, sadece talep eden abonelere sunulmakta olup, zorunlu değildir.

 

Güvenli İnternet Hizmeti ücretli midir?

Güvenli İnternet Hizmeti, GİH’ni tercih eden abonelere ücretsiz olarak sunulmaktadır.

 

Güvenli İnternet Hizmetini nasıl tercih edebilirim?

Güvenli İnternet Hizmeti tercihi, Profil değişikliği ve iptali işlemleri aşağıdaki yöntemlerle yapılabilir

  • Online İşlem Merkezi
  • Kısa mesaj (SMS)
  • Müşteri Hizmetleri

 

Kısa Mesaj (SMS) ile Güvenli İnternet Profilimi Nasıl Değiştirebilirim?

Güvenli İnternet Profilinizi Kısa Mesaj (SMS) kanalı üzerinden değiştirmek için aşağıda belirtilen şablondaki örneğe göre geçiş yapmak istediğiniz Güvenli İnternet Profilini seçerek ve sonuna Hizmet Numaranızı yazarak (0224) 322 0 250 numarasına kısa mesaj (SMS) olarak gönderebilirsiniz.

İşleminiz 3dk içerisinde otomatik olarak gerçekleştirilecektir ve tarafınıza sms ile ilgili bidirim yapılacaktır.

 

İnternet güvenlik profilinizi görüntülemek için internet hizmetini almakta olduğunuz hat üzerinden http://guvenlinet.org/test adresine veya internete bağlı olduğunuz her yerden ULUNET Online İşlemler'e girmeniz yeterlidir.